FSK Fast Sea Kayaks

De senaste åren har jag intresserat mig för FSK kajaker, d.v.s att de är optimerade att ta last och paddlare från punkt A till B på snabbast möjliga sätt. Vad en FSK är för kajak är nog väldigt olika beroende på vem som du ställer frågan till. För en stark paddlare som är värsta muskelknippet på 190 cm och 95 kg och person som är mindre kanske runt 60 kg och kanske inte alls har lika stor muskelmassa att driva en stor lång kajak, så är det nog inte alls samma kajak vi talar om. Så vilken kajak som är den bästa FSK beror mycket på vem paddlaren är. Min erfarenhet är att en vältränad paddlare alltid är snabbare i vilken kajak man än paddlar i. Så bästa sättet att paddla fortare är att vara stark och vältränad och ha en kajak som har ett skrov/kajak som inte begränsar allt för mycket.

FSK kajaken har ofta en längre köllinje och smalare bredd och oftast roder. Det är inte heller så ovanligt att de har större volym än många andra kajaker. Köllinjen är ofta ganska rak och skrovet har lite mer runda former än kantiga.

På längre kajaker ökar ofta den våta ytan och är ofta inte lika lättdriva. Paddlaren med mindre muskelkraft kan därför i värsta fall paddla långsammare i långa super duper kajaken som passar de med rejäla muskler och kraft då de orkar med att driva den och tycker det absolut att den snabbaste kajak som finns.

FSK kajaken ska även kunna ta en ordentligt last på långturer med övernattningar. Begreppet FSK är inte helt lätt svara på vilka kajaker det gäller men de bör kunna paddlas i lite högre fart än vanligt så kanske 4.5 till 5+ knop. Men då kanske någon säger det gör jag i min skädda kajak med! ja så är det ! Det finns även kajaker av den typen som klarar högre farter. Sen finns det kajaker som ser väldigt snabba ut och har rätt former men inte alls går så fort.( inre sällan för att de har kraftig bananform på skrovet). Sen har vi även en del kajaker som är snabba utan last med tung last blir betydligt tröttare. Skillnaden i fart med en fullt lastad FSK kajak och en annan kajak är ofta ganska små, då är muskler största skillnaden.

Några kajaker som det ofta talas om när det FSK är:

  • Rockpool Taran
  • Tiderace Pace 17 och 18
  • NDK Qantum
  • Mira 522 offshore
  • Stellar 18
  • Kayman Rapid
  • WK World of kayaks, olika modeller
  • Lettmann Speedliner
  • Inuk ( flera märken Nelo, Seabird)
  • Valley rapier
  • P&H Valkyrie
  • VKV
  • Seabird H2O
  • Zegul Searocket
  • Zegul Velocity
pace 17


Vill du vara med diskutera detta kom med i denna grupp på Facebook LÄNK

Om Bengt Larsson

Kajakpaddlare som bloggar om diverse runt paddling mm. Bor i Stockholm/ Örnsberg. Aktiv i Örnsbergs kanotsällskap och i bakgrunden för Qajaq Sverige FB: https://www.facebook.com/kanotisten.spant
Det här inlägget postades i Kajak. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.