Två Bambi på hal is

Fick med mig peter Linderoth att prova Surfski  vid Fridhemskanotisterna

Peter paddlade Fenn Swordfish och jag Epic V10 Sport. För en havspaddlare är det en utmaning att paddla surfski då vi inte är vana att sitta med fria knän i så pass ranka flytetyg. vi hankade oss fram skapligt och avslutade med att testa att göra reentry. Fin väder och strålande sol.

Fick även låna peters  Sterling Illusion, udda kajak som går bäst i vågor, är lite väl långsam för vanligt plattvatten. Superstabil!! Var dock lite trång för mig satt lite obekvämt då lårstödet skapde tryck på låret. Kajaken vakar sjukt bra med den extrema bananformen och är väldigt lätt att svänga.

Fenn SF

Illusion

Illusion

Om Bengt Larsson

Kajakpaddlare som bloggar om diverse runt paddling mm. Bor i Stockholm/ Örnsberg. Aktiv i Örnsbergs kanotsällskap och i bakgrunden för Qajaq Sverige FB: https://www.facebook.com/kanotisten.spant
Det här inlägget postades i Fridhemskanotisterna, Kajak, Kajakfolk, Paddling, Provpaddlat, Surfski. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.