Havskajakensdag 2018

Havskajakensdag startades av Jim Danielsson 1984 och paddlas alltid sista söndagen i oktober, samma dag som det blir vintertid. (ursprungligen var tanken att ensampaddlare en gång om året träffas för att utbyta erfarenheter). Vi paddlar i makligt tempo och pratar kajak mm. Tanken är  att visa Stockholmarna att det går bra att paddla även om det inte är sommar.  Point 65 kommer ej att ha öppet men grindarna är öppna.
Ny rutt i år då vi måste slussa via Hammarby. Vi paddlar utmed Stockholm vattenvägar och visar upp oss. Alla deltagare paddlar på eget ansvar och kan ansluta utmed vägen om så önskas.  Är dock trevligt att starta samtidigt. Vid slussningen bör man ej ligga nära slussportarna då det kan bli kraftiga virvlar och sug.

HKD 2017

Tider:
Start vid 08:30 (vintertid) utanför point 65 bryggor i Ulvsundasjön. 
Paddling mot Årstaviken via Esssingeöarna.
Ca 10:00 Slussning Hammarbyslussen 
12:00 Lunch Hundudden alt FKI
Via Djurgårdskanalen utmed stockholms kajer upp mot Slottet vidare tillbaka mot hammarbyslussen.
Slussning ca 14:00
14:30 Fika tantobadet
tillbaka till Point 65 brygga (Fd swima sport) via essingeöarna eller om någon har lite extra energi även runt Kungsholmen tillbaka.

Om Bengt Larsson

Kajakpaddlare som bloggar om diverse runt paddling mm. Bor i Stockholm/ Örnsberg. Aktiv i Örnsbergs kanotsällskap och i bakgrunden för Qajaq Sverige FB: https://www.facebook.com/kanotisten.spant
Det här inlägget postades i Paddling och har märkts med etiketterna . Bokmärk permalänken.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.